Polacy z roku na rok stają się coraz bardziej zamożni, co ma ogromny wpływ na wzrost liczby inwestycji w produkty finansowe. Instytucje finansowe proponują swoim klientom szereg różnych instrumentów inwestycyjnych. Mamy mozliwość lokowania własnych pieniędzy na tradycyjnych i bardzo biezpiecznych opcjach jak na przykład nabywanie obligacji Skarbu Państwa czy zakładanie kont oszczędnościowych. W ostatnich latach powstało również wiele bardziej ryzykownych propozycji jak fundusze inwestycyjne czy kontrakty terminowe. Nie można pominąć oczywiście rachunków maklerskich, które umożliwiają inwestycje w akcje spółek giełdowych czy spółek notowanych na nowym rynku New Connect.
Jednak wszystkie te produkty są zdecydowanie mniej popularne niż lokaty bankowe, które dominują w strukturze oszczędności Polaków. Około 48% wszystkich inwestycji klientów indywidualnych ulokowana jest właśnie na terminowych depozytach. W poniższym artykule przedstawię najistotniejsze zalety i wady tych produktów.
Główne zalety lokat terminowych:
Łatwośc założenia – w praktyce wymagane jest jedynie złożenie podpisu na umowie z bankiem
Dokładnie określony zysk z inwestycji – w ofertach lokat mamy podane nominalne oprocentowanie tego depocytu. Może być to zarówno oprocentowanie stałe jak i zmienne (np. zależne od aktualnej stawki WIBOR)
Gwarancja wypłaty – praktyczny brak ryzyka, nawet w przypadku upadłości banku nasze środki gwarantowane są dzięki funkcjonowaniu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego
Przejrzystość ofert – w przypadku lokat nie ma skomplikowanych procedur
Brak potrzeby posiadania fachowej wiedzy – lokaty odróżniają się np. od inwestycji w akcje tym, że w tym przypadku nie musimy być zorientowani w zasadach funkcjonowania rynku finansowego
Lokaty – istotne wady lokat bankowych:
Niskie procentowanie – obecnie średnie, nominalne oprocentowanie lokat wynosi jedynie 6-7%
Anulowanie odsetek w przypadku przedwczesnego podjęcia pieniędzy
Konieczność odprowadzenia 19% podatku „Belki”
Zamrożenie środków – po założeniu lokaty nie możemy podejmować swoich pieniędzy do upływu okresy zapadalności lokaty. W przeciwnym razie musimy ponieść konsekwecje które są zapisane w każdej umowie.
Konto oszczędnościowe to produkt bankowy, który swoją charakterystyką łudząco przypomina lokaty bankowe. Posiada praktycznie wszystkie te same wady i zalety. Dodatkowym minusem jest jeszcze niższy poziom oprocentowania i w konsekwencji niższy zysk. Zdecydowanie na jego korzyść przemawia jednak fakt możliwości wypłacania pieniędzy w dowolnym momencie, bez rażących konsekwecji.