Co wybrać – lokaty czy fundusz inwestycyjny?

0
207

Fundusze inwestycyjne i lokaty to w tej chwili najbardziej popularne sposoby na przechowywanie oszczędności. Jednak to nadal lokaty są najczęściej wybierane. Czy słusznie? Dla kogo są te produkty bankowe i co powinno się o nich wiedzieć, by jak najkorzystniej ulokować swoje pieniądze?

Lokata bankowa wiąże klienta określonymi terminami. Dopiero w dniu zapadalności można otrzymać kapitał z odsetkami w wysokości zawartej w umowie. Wcześniejsze, przedterminowe zerwanie lokaty, zawsze wiąże się z kosztami i stratą części lub całości wypracowanych do chwili zerwania umowy, odsetek. Czasem dodatkowo banki pobierają również opłatę manipulacyjną za zerwanie lokaty, której odsetki nie są w stanie wyrównać. Fundusze inwestycyjne są wolne od tej wady. Środki, które zostały w nich ulokowane można w każdej chwili wycofać bez utraty odsetek. Dodatkowo można na nich zarobić więcej, niż nawet na najlepszej lokacie bankowej. Jednak można też stracić. Wszystko zależy od ryzyka, które klient jest w stanie podjąć. Oczywiście im większe ryzyko, tym większe odsetki, a więc w przypadku powodzenia, większy zysk. Lokaty bankowe dają zysk dużo niższy, ale za to pewny.

Dodatkowo lokata bankowa daje możliwość kapitalizacji odsetek. Oznacza to, że w regularnych odstępach czasu, najczęściej miesięcznych, depozyt wzrasta o określoną sumę, powiększając kapitał, od którego obliczane są kolejne odsetki. Fundusze inwestycyjne nie dają takiej możliwości. Założenie lokaty bankowej również nie niesie za sobą konieczności ponoszenia żadnych opłat dodatkowych. Inaczej rzecz ma się z funduszami inwestycyjnymi, przy których bank pobiera opłatę manipulacyjną w wysokości kilku procent kwoty, którą klient inwestuje.

Kolejną różnicą jest to, że lokaty terminowe mają określoną minimalną i maksymalną kwotę, jaką można zdeponować. Fundusze inwestycyjne nie ograniczają tak mocno klientów. Wystarczy 100 złotych, by do nich przystąpić, a górnej granicy nie ma. W każdej chwili można również dokupić kolejne jednostki. Do lokaty można dopłacać środki pieniężne jedynie wtedy, gdy jest to lokata progresywna z dopłatą.

Najlepsze lokaty dają możliwość negocjowania oprocentowania. Banki oferują również produkty powiązane. Klient może podzielić posiadane środki pomiędzy dający większy, ale niepewny zysk fundusz inwestycyjny, a pewną, ale niżej oprocentowaną lokatę. Dodatkowo tym, którzy zdecydowali się na tą opcję powiązanie dwóch produktów, bank może przedstawić propozycję podniesienie oprocentowania lokaty.

Dla tych, którzy cenią pewny zysk, a jednocześnie godzą się na zamrożenie środków finansowych, najlepszą opcją będzie lokata. Należy jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji przejrzeć aktualny ranking lokat bankowych, który pomoże wybrać najlepszą lokatę. Dla tych, którzy nie boją się ryzyka poniesienia straty i chcą mieć możliwość zdobycia większych pieniędzy, a nie tylko delikatnego oszczędzania na lokacie, najlepszy będzie fundusz inwestycyjny. Warto również zastanowić się nad ofertami łączącymi oba te produkty i oferującymi przy tym lepsze oprocentowanie lokat, czyli produktu dającego dużo bardziej pewny, bezpieczny zysk.