Siostry Opatrzności Bożej

     Znalezione obrazy dla zapytania Obrazy Opatrzność BożaRok 1857 otwiera we Lwowie historię Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej. U początku wszystkiego stanęła Założycielka – Matka Antonina Mirska. Urodziła się 28 lipca 1822 r. w Przemyślu. W domu rodzinnym wzrastała w atmosferze ciepła i miłości, w klimacie głęboko religijnym. Żywa wiara rodziców była dla niej głębokim doświadczeniem Boga. Bardzo wcześnie dotknęła tajemnicy cierpienia. W wieku 10 lat straciła rodziców i z trojgiem rodzeństwa zakosztowała sierocej niedoli. Wśród tych bolesnych doświadczeń nie załamała się. Pozwoliła prowadzić się Bogu. Wrażliwym sercem odczuwała potrzeby drugich. Chrystusowy głos przynaglał do całkowitego oddania się Miłości… Serce biło coraz mocniej dla Boga.

     “Nic ponad miłość Chrystusa” – te słowa przyświecały jej w codziennym pochylaniu się nad człowiekiem rzuconym w przepaść nędzy i upadku moralnego.

     Dziewczęta zepchnięte na margines życia znajdowały w niej matkę. Z głęboką troską i miłością wychodziła na poszukiwanie zaginionych dzieci, przywracając im piękno i godność dziecka Bożego. Znając ciężar sierocej niedoli, otoczyła sercem także sieroty. Dla niej najważniejszy był Bóg i człowiek – których spotykała codziennie w tej samej Miłości. Odeszła do Pana 23 listopada 1905 roku w Rodatyczach (Ukraina). W 2008 roku doczesne szczątki Matki Antoniny zostały sprowadzone do Polski (Dom Generalny SS. Opatrznościanek w Grodzisku Mazowieckim). Proces beatyfikacyjny Sługi Bożej rozpoczął się w 1994 roku w Przemyślu i jest w toku.

     Jej dzieło trwa i rozwija się. Siostry Opatrzności Bożej pracują w kraju i za granicą w Japonii, Szwajcarii, na Ukrainie, we Włoszech i Kamerunie. Wszędzie służą człowiekowi – jako katechetki, organistki, zakrystianki, kancelistki, przedszkolanki, pielęgniarki. Pochylają się nad biedą i cierpieniem w Domach Pomocy Społecznej dla dzieci i dorosłych. Otaczają opieką i troską rodziny biedne i wielodzietne. Wychodzą naprzeciw potrzebom zagrożonej młodzieży, zwłaszcza dziewcząt. W codziennej posłudze przyświecają im słowa Jezusa: “Nie troszczcie się zbytnio o życie… Nie troszczcie się zbytnio o jutro” (Mt 6, 25.34).

     W naszej parafii siostry Opatrzności Bożej prowadzą Niepubliczną Szkołę Podstawową przy Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapeutycznym.

Adres: Przemyśl, ul. Krasińskiego 33, tel. 16 677 08 10, 16 670 72 55

Close Menu