Parafia pw. Świętej Trójcy w Przemyślu

Kościół

Kościół Świętej Trójcy w Przemyślu

     Pierwszy kościół drewniany został ufundowany w 1616 r. przez ks. Macieja Wołkowicza – misjonarza katedralnego. Obecny kościół murowany Świętej Trójcy to jeden z najstarszych kościołów w lewobrzeżnej części Przemyśla, wybudowany został w latach 1768 – 1777 jako kościół klasztorny dla Sióstr Benedyktynek, które przybyły w 1626 r. do Przemyśla z Jarosławia. Fundatorem kościoła był Franciszek Salezy Potocki z Krystynopola. Świątynię konsekrowano w 1783 r. Jednocześnie rozbudowywano klasztor. Ponieważ kościół znajdował się poza murami miasta, podczas najazdów narażony był na większe bądź mniejsze szkody. Z tego powodu zbudowano w drugiej połowie XVII wieku mury obronne ze strzelnicami basztami na długości ok. 350 m.

     We wnętrzu kościoła można podziwiać barokowe freski Stanisława Stroińskiego z XVIII wieku. Szczególnie interesujące wydaje się malowidło w tylnej części przedstawiające modlitwę Św. Benedykta. W kościele znajduje się rokokowa krata chóru, obrazy z XVII – XVIII w., tabernakulum z alabastru z 1880 r. oraz barokową ambonę z XVIII wieku. Ołtarze zostały wykonane przez Ferdynanda Majerskiego w latach 1893-1906. Przy ołtarzu głównym zwraca uwagę płaskorzeźba w antependium przedstawiające Ostatnią Wieczerzę z roku 1880. Od strony mostu widoczna jest charakterystyczna brama neobarokowa, powstała w latach 1893-1906. Kościół został bardzo zniszczony podczas II wojny światowej, odbudowany i odrestaurowany w czasach współczesnych.

Powrót
Kościół_po_remoncie (19) Kościół_po_remoncie (18) Kościół_po_remoncie (17) Kościół_po_remoncie (16) Kościół_po_remoncie (15) Kościół_po_remoncie (14) Kościół_po_remoncie (13) Kościół_po_remoncie (12) Kościół_po_remoncie (11) Kościół_po_remoncie (10) Kościół_po_remoncie (9) Kościół_po_remoncie (8) Kościół_po_remoncie (7) Kościół_po_remoncie (6) Kościół_po_remoncie (5) Kościół_po_remoncie (4) Kościół_po_remoncie (3) Kościół_po_remoncie (2) Kościół_po_remoncie (1)