Parafia pw. Świętej Trójcy w Przemyślu

Eucharystia

 

PARAFIALNY PROGRAM PRZYGOTOWANIA DZIECI DO

PIERWSZEJ SPOWIEDZI I KOMUNII ŚWIĘTEJ:

 

Znalezione obrazy dla zapytania Obrazy pierwsza Komunia

Spotkania z dziećmi i rodzicami odbywają się w II niedziele
miesiąca – Msza św. o godz. 11.30 po niej katecheza i sprawy organizacyjne

Uroczystość I Komunii św. – II niedziela maja, godz. 11.30

Uroczystość Rocznicy I Komunii św. – III niedziela maja, godz. 11. 30

 1. Niektóre rozporządzenia dotyczące przygotowania dzieci do I Komunii świętej wg. Synodu Archidiecezji Przemyskiej:

♦ Proboszcz ma troszczyć się, aby dzieci i młodzież zostały właściwie przygotowane do spowiedzi, I Komunii świętej i bierzmowania. Sakramenty te powinny być przyjmowane na terenie swojej parafii. Niezależnie od katechezy szkolnej, parafia powinna prowadzić przygotowanie do sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego” (SAP statut 272, § 1 i 2).

♦ Przygotowanie do I Komunii świętej może prawidłowo się odbyć tylko w kontekście Mszy świętej, ponieważ Komunia święta jest jej integralną częścią i najdoskonalszym sposobem uczestnictwa.

♦ Przygotowanie do I Spowiedzi i Komunii świętej powinno być przeprowadzone w ścisłej łączności z rodzicami. Rodzice winni też uczestniczyć w nabożeństwie pokutnym przed pierwszą spowiedzią swoich dzieci.

♦ Na spotkaniach z rodzicami należy zwrócić uwagę, aby ubiory pierwszokomunijne nie były zbytnio wystawne oraz zachęcać, aby wybrali dla grupy skromny i ujednolicony strój.

Zadania rodziców dzieci przygotowujących się do I spowiedzi i Komunii św.:

1. Wspólna wieczorna modlitwa rodziców z dzieckiem i za dziecko.

2. Systematyczne uczestnictwo wraz z dzieckiem w niedzielnych i świątecznych Mszach świętych.

3. Kierowanie się w życiu codziennym zasadami dekalogu.

4. Rozmowa z dzieckiem na tematy podejmowane podczas katechez.

5. Pomoc w opanowaniu podstawowych modlitw i zrozumieniu niezbędnych treści związanych z sakramentem pokuty i Eucharystii.

6. Pomoc dziecku w rozwoju moralnym, aby normy moralne znało i zachowywało z wewnętrznego przekonania a nie tylko ze względu na rodziców i otoczenie; – codzienne świadectwo życia z wiary.

7. Wychowywanie do życia w prawdzie i miłości.

8. Troska o sprzyjający klimat dla harmonijnego rozwoju dziecka.

9. Obowiązkiem rodziców jest również zgłoszenie wszystkich dzieci przez rodziców na katechezę parafialną, która rozpoczyna się we wrześniu. Szczególnie prosimy o dopełnienie tego obowiązku rodziców tych dzieci, które uczą się w szkołach poza terenem parafii, a przynależą do naszej wspólnoty parafialnej. Prosimy również o dostarczenie do parafii metryki chrztu dzieci, które były ochrzczone poza parafią.